Dzisiaj porcja książek, które świetnie sprawdzą się przy wiosennych tematach. W rolach głównych motyle, biedronki, ślimaki, żaby i… super-robal 🙂 Zapraszamy!

Na początek In The Garden. A Flip-the-Flap Book (I Spy With My Little Eye…)   Richard Powell & Steve Cox

I spy with my little eye something beginning with …

Książka o prostym, powtarzającym się tekście, pełna zagadek.

Kolejne trzy tytuły należą do mistrza krótkich opowieści o przygodach różnych zwierzątek oraz wspaniałego ilustratora w jednej osobie. Mowa oczywiście o Ericu Carle’u i jego książkach: The Very Hungry Caterpillar, The Grouchy Ladybug i The Very Quiet Cricket.

Zaczniemy od największego hitu- klasyk, którego nie da się nie znać. Podobno książkę można przeczytać w 62 językach, a popyt na kubki, śliniaczki, pościel i inne gadżety z wizerunkiem baaaaardzo żarłocznej gąsienicy nie gaśnie. Mowa oczywiście o….

The Very Hungry Caterpillar / Bardzo Głodna Gąsienica 

Tydzień z życia gąsienicy  i jej szczegółową dietę pewnie już widzieliście… ale czy znacie wersję pop-up tej książki? Naprawdę robi wrażenie!

Książka pasuje do wiosennych tematów, ale jest to też świetny wybór przy omawianiu jedzenia, czy nauki dni tygodnia.

The Very Grouchy Ladybug / Biedronka

To kolejna książka Carle’a, tym razem dla trochę starszych dzieci. Poznajemy losy innego owada, historia nie ciągnie się przez cały tydzień, widzimy jeden dzień z życia bardzo walecznej i trochę gburowatej biedronki. Owad wyzywa do walki inne zwierzęta, gdy tamte są gotowe do ataku, biedronka mówi, że są za małe, żeby się z nią bić i sama bierze nogi za pas. Kolejne spotkania odbywają się co godzina – książka  dodatkowo zaznajamia dziecko z zegarkiem. Póki co, mam książkę tylko w polskiej wersji, przymierzam się do zakupu angielskiej.

The Very Quiet Cricket

Gąsienica była żarłoczna, biedronka gburowata, a świerszcz jest cichutki. Pewnego ciepłego ranka wykluwa się z jajeczka i zaczyna swoją podróż przez łąkę. Po drodze mija różne owady, które się z nim witają, każdy na swój sposób. Niestety świerszczyk choć bardzo chce, nie potrafi odpowiedzieć im żadnym dźwiękiem. Udaje mu się dopiero wtedy gdy… No nie, nie mogę zdradzić zakończenia tej historii, musicie przeczytać sami 🙂

Książka oprócz nazw różnych owadów, to świetny sposób na przećwiczenie różnych sposobów powitań  (Welcome!; Good morning!; Hello!; Good day!; Hi!; Good afternoon!; How are you!; Good evening! Good night! )

One mole Digging A Hole. Julia Donaldson & Nick Sharratt

Bardzo wiosenna i bardzo wesoła propozycja dla najmłodszych. Prosty, rymujący się tekst, nauka liczebników 1-10 i pełne humoru ilustracje oraz CD z nagraniem tekstu w wersji piosenki to wielkie atuty książki duetu Donaldson & Sharratt.

* * *

Inne książki, które świetnie pasują na wiosenne lekcje:

Dla najmłodszych książeczka z okienkami Who’s in the Garden? Phillis Gershator

Who’s in the Garden?

Dla starszych: Superworm. Julia Donaldson & Axel Sheffler

Superworm

Co dopisalibyście do naszej listy?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *